Historia przebytej drogi
Historia przebytej drogi twórczych poszukiwań to nieustające źródło wielu doświadczeń projektowych i realizacyjnych, które miały swoje odzwierciedlenie w licznych pracach naukowych, publikacjach, książkach. Autor otrzymał za nie liczne nagrody i wyróżnienia, oraz odznaczenia państwowe.
1980
Toronto (Kanada)
Ekspozycja projektu i realizacji kościoła ewangelicko-augsburskiego zlokalizowanego w Hołdunowie k. Tychów
1984
Katowice
Ekspozycja wybranych obiektów sakralnych autorskich projektów i realizacji na Wojewódzkim Przeglądzie Architektury (WPA – 84). Zarząd Oddziału SARP w Katowicach.
1984
Halle (Niemcy)
Ekspozycja projektu i realizacji kościoła ewangelicko-augsburskiego w Hołdunowie k. Tychów
1984
Warszawa
Prezentacja zrealizowanych projektów autorskich sześciu (6) obiektów sakralnych zlokalizowanych w Zagórniku k. Andrychowa, w Szczejkowicach k. Żor, w Czechowicach Ligocie, w Knurowie, w Hołdunowie k. Tych – Ogólnopolskie Sympozjum Zarządu Głównego SARP w Warszawie (publikacja Komunikat SARP Nr 5/1984)
1992
Brno (Czechosłowacja)
Prezentacja autorskich projektów sakralnych zrealizowanych w Polsce (4 obiekty) jako oferta budowy na terenie Czechosłowacji
1992
Warszawa
Ekspozycja projektu i realizacji kościoła w Szczejkowicach k. Żor – udział w konkursie architektonicznym im. J. Jodkiewicza na najlepszą realizację obiektu sakralnego (1992). Zakwalifikowany do finału.
1994
Praga (Ambasada Polska)
Ekspozycja projektów i realizacji sześciu obiektów sakralnych zlokalizowanych w Polsce jako oferta realizacji na terenie Czechosłowacji.
1995
Kraków
Ekspozycja zrealizowanych obiektów sakralnych zlokalizowanych w Szczejkowicach k. Żor, w Ławkach k. Mysłowic oraz w Hołdunowie k. Tych na IV Triennale Rzeźby Religijnej w Pałacu Sztuki w Krakowie.
1996
Katowice
Ekspozycja realizacji kościoła rzymskokatolickiego w Ławkach k. Mysłowic w konkursie „Architektura Roku Województwa Katowickiego '95”.
1995/96
Katowice
Wystawa autorskich zrealizowanych projektów sakralnych w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach z okazji 70-lecia Archidiecezji Katowickiej.
1996
Lwów
Wystawa zrealizowanych autorskich projektów obiektów sakralnych połączona z wykładem nt.: „Architektura sakralna”. Wydział Architektury Politechniki Lwowskiej (zaproszenie).
2000
Warszawa
Wystawa pokonkursowa projektów Świątyni Świętej Opatrzności Bożej w Oranżerii Pałacu w Wilanowie (Warszawa). Organizator: Kuria Metropolitalna Warszawska oraz Zarząd Główny SARP w Warszawie. Kierownik tematu: A. Lisik. Współautorzy: J. Biedrońska, J. Figaszewski, P. Hetman, T. Linca, W. Mikoś-Rytel, M. Wysocki, K. Kozak. Konsultacja: prof. A. Romaniuk – plastyk, mgr inż. R. Szota – konstrukcja.
2002
Katowice
Udział w wystawie pokonkursowej projektów Świątyni Świętej Opatrzności Bożej w Warszawie, uczestników z okręgu Śląska. Organizator Kuria Metropolitalna w Katowicach.
2005
Gliwice
Udział w zbiorowej wystawie prac śląskich twórców w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym w Gliwicach (ekspozycja czterech obiektów sakralnych – w Szczejkowicach, Knurowie, Bielszowicach i w Gliwicach) podczas Konferencji pt.: „Odnowa krajobrazu miejskiego”.
2006
Gliwice
Autorska wystawa realizacji obiektów sakralnych w Galerii Wydziałów Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
2006
Gliwice
Wystawa autorska obiektów sakralnych w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach w trakcie sympozjum pt. "Świątynia jest Święta";
2007
Kielce
Udział w międzynarodowej wystawie w Kielcach (Sacro-Expo) zorganizowanej przez SARP Oddział Kielce (ekspozycja 20 obiektów sakralnych - 30 plansz).
2007
Nysa
Autorska wystawa pt. "Sacrum w architekturze" - towarzysząca międzynarodowej konferencji pt.: "Znaki tradycji w architekturze" (The signs of traditions in architecture"), zorganizowana w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie.
2015
Gliwice
Udział w zbiorowej wystawie (A. Lisik, R. Loegler, P. Stachurski) pt. "Architektura sakralna" w Galerii Perspektywa z okazji jej 10-lecia. Adam Lisik zaprezentował autorski dorobek projektowy i realizacyjny w zakresie architektury sakralnej. Wystawie towarzyszyła ekspozycja prac studenckich kierunku GWSP w Gliwicach, ilustrująca dorobek dydaktyczny w zakresie problematyki architektury sakralnej.
2016
Katowice
Udział w zbiorowej wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej "Fra Angelico" Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, zatytułowanej "Architektura Sakralna - Mistrzowie i Uczniowie".
2018
Warszawa
Wystawa zbiorowa ( A. Lisik, R. Loegler) pt. „Proekologiczne uwarunkowania w architekturze” na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Galerii Wydziału.
2019
Gliwice
Wystawa fotograficzna projektu A. Lisika pt. „Ołtarz papieski”, w Bibliotece Centralnej w Gliwicach. Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Wystawa prezentowała szkice i projekty ołtarza papieskiego, autorstwa prof. Adama Lisika i odbyła się w ramach wydarzeń z okazji 20. rocznicy wizyty Świętego Jana Pawła II w Gliwicach
1971
Gliwice
NAGRODĘ REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ za pracę naukowo – badawczą / doktorat/
1973
Gliwice
Z upoważnienia MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI, REKTOR POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ przyznaje NAGRODĘ za szczególne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej i wychowawczej
1977
Gliwice
NAGRODA SPECJALNA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ za wzorowe kierownictwo naukowe i opiekę dydaktyczno-wychowawczą nad Studenckim Obozem Naukowo-Badawczym, w ramach Ogólnopolskiej Akcji „ CHEŁM – 80
1977
Gliwice
Z upoważnienia MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI NAGRODA stopnia II za wyróżniającą się działalność dydaktyczno-wychowawczą i organizacyjną.
1978
Warszawa
NAGRODA MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI - indywidualna stopnia II za osiągnięcia w dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej.
1987
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, indywidualna stopnia III za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych
1990
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, indywidualna stopnia II z tytułu osiągnięć dydaktycznych.
1991
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, zespołowa stopnia II z tytułu osiągnięć naukowych.
1993
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, indywidualna stopnia II za osiągnięcia w dziedzinie naukowej
1994
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, zespołowa stopnia II za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej
1996
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, indywidualna stopnia I za osiągnięcia w dziedzinie naukowej
1999
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, zespołowa stopnia I za osiągnięcia w dziedzinie naukowej
1998
Katowice
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W KATOWICACH przyznaje NAGRODĘ za ukierunkowanie naukowe pracy pt.,,Ekologiczna Stacja Paliw" w VIII Konkursie na najlepszą pracę magisterską z dziedziny ekologii w 1997 r.
2002
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, indywidualna stopnia I za osiągnięcia w dziedzinie dydaktycznej
2002
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, zespołowa stopnia II za osiągnięcia w dziedzinie naukowej
2009
Gliwice
NAGRODA REKTORA POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, zespołowa stopnia III za osiągnięcia naukowe
2009
mies van der rohe
POLSKIE NOMINACJE DO ARCHITEKTONICZNEJ NAGRODY MIES VAN DER ROHE. W 2009 roku o w/w nagrodę ubiegało się 34o projektów. Przez Architektoniczną Radę Europy zakwalifikowano 8 /osiem/projektów z Polski. Wśród nich DOM EKOLOGICZNY KOŁO PSZCZYNY
Autor: dr arch. Piotr Kuczia, współpraca: prof. Adam Lisik, Zdzisław Wierzchowski
/Źródło: Fundacja Miesa van der Rohe; http: / www.miesarch.com/
2009
Warszawa
MINISTER INFRASTRUKTURY przyznaje wyróżnienie za publikację pt. PROJEKTOWANIE OBIEKTÓW MOTORYZACYJNYCH. Praca zespołowa w składzie: prof. zw. dr hab. inż. arch. Adam Lisik, dr inż. arch. Joanna Biedrońska, dr inż. arch. Jarosław Figaszewski, dr inż. arch. Krzysztof Kozak, dr inż. arch. Wiesława Mikoś-Rytel.
2009
Warszawa
MINISTER INFRASTRUKTURY przyznaje nagrodę za pracę doktorską pt. TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ W ARCHITEKTURZE SAKRALNEJ REGIONU PODHALA
Autorka pracy : dr inż. arch. Kinga Palus
Promotor pracy: Prof. zw. dr hab. inż. arch. Adam Lisik
2009
Warszawa
MINISTER INFRASTRUKTURY przyznaje nagrodę za pracę doktorską pt. TENDENCJE ROZWOJOWE ARCHITEKTURY SOLARNEJ NA PRZYKŁADZIE REALIZACJI W NIEMCZECH
Autor pracy : dr inż. arch. Piotr Kuczia
Promotor pracy: Prof. zw. dr hab. inż. arch. Adam Lisik
2009
Katowice
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI DAMIAN ZIMOŃ dziękuje prof. zw. dr hab. arch. Adam Lisik za wieloletnią pracę w Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach.
2009
Warszawa
MINISTER INFRASTRUKTURY Cezary Grabarczyk składa list gratulacyjny prof. zw. dr hab. inż. arch. Adamowi Lisik promotorowi prac doktorskich autorstwa Kingi Palus i Piotra Kuczi, laureatów nagrody MINISTRA INFRASTRUKTURY w 2008 roku.
1980
Kraków
Referat ilustrowany przeźroczami pt.: „Strefa prezbiterialna”, wygłoszony w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
1982
Katowice
Wykład pt.: "Współczesna architektura sakralna", ilustrowany przeźroczami, wygłoszony w Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach podczas inauguracji roku akademickiego 1982/83.
1984
Katowice
Referat pt.: „Współczesna architektura sakralna w rejonie górnośląskim”, ilustrowany przeźroczami, wygłoszony podczas seminarium zorganizowanego przez Oddział PAN w Katowicach.
1988
Katowice
Referat pt.: „Problemy budownictwa sakralnego w rejonie górnośląskim”, wygłoszony na spotkaniu księży – budowniczych diecezji katowickiej pod przewodnictwem ks. arcybiskupa katowickiego dra Damiana Zimonia podczas seminarium poświęconego problemom budownictwa sakralnego.
1988
Bytom
Wykład pt.: „Najnowsze tendencje w architekturze sakralnej”, wygłoszony podczas seminarium zorganizowanego przez Głównego Architekta Województwa Katowickiego dla architektów miejskich. Katowice - Bytom
1988
Kraków
Opinia do wniosku awansowego ks. adiunkta Mariana Zielnioka na stanowisko docenta w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
1991
1991
Referat pt.: „Przestrzeń sakralna dla ołtarza – współczesna organizacja przestrzeni sakralnej w służbie idei skupienia wspólnoty chrześcijańskiej wokół Chrystusa – ołtarza”, wygłoszony podczas sympozjum naukowego nt. „Ołtarz w przestrzeni sakralnej”, zorganizowanego przez Instytut Liturgiczny – Sekcja Sztuki Liturgicznej przy Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (maszynopis).
1993
Panewniki
Referat pt.: „Niekonwencjonalne źródła energii a bryła architektoniczna kościoła”, ilustrowany przeźroczami, wygłoszony na dorocznym posiedzeniu Komisji Episkopatu ds. Budowy Kościołów. Współpraca z prof. zw. J. T. Gawłowskim. Katowice - Panewniki
1994
Gliwice
„Otwarte struktury architektoniczne na przykładzie wybranych realizacji autorskich projektów obiektów sakralnych.” Opracowanie wykonano w ramach pracy BW – 61/RAr – 3/94
1996
Lwów
Wykład pt.: „Architektura sakralna” wygłoszony na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej (zaproszenie).
1998
Kraków
„Architektura sakralna w krajobrazie polskiej wsi” – sympozjum ogólnopolskie (aktywne uczestnictwo, głos w dyskusji), Akademia Umiejętności w Krakowie.
2006
Gliwice
„Symbolika w architekturze sakralnej” – referat wygłoszony podczas ekspozycji autorskich projektów i ich realizacji w Galerii Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
2006
Gliwice
„Autorska prezentacja obiektów sakralnych”, referat wygłoszony podczas ogólnopolskiego sympozjum, poświęconego architekturze i sztuce sakralnej pt. „Świątynia jest święta” w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach.
List gratulacyjny
MINISTER INFRASTRUKTURY Cezary Grabarczyk
Składam serdeczne gratulacje
Panu prof. zw. dr hab. inż. arch. Adamowi Lisik
Promotorowi prac doktorskich: dr inż. arch. Kingi Palus pt. „Tradycja i nowoczesność w architekturze sakralnej regionu Podhala” oraz dr inż. arch. Piotra Kuczia pt. „Tendencje rozwojowe architektury solarnej na przykładzie realizacji w Niemczech”, które otrzymały nagrodę Ministra Infrastruktury w 2008 roku.
Proszę przyjąć wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia w działalności akademickiej, jak również serdeczne życzenia osobistej satysfakcji z wykonywanej pracy oraz kolejnych lat zawodowych sukcesów.
List gratulacyjny
MINISTER INFRASTRUKTURY Cezary Grabarczyk
składa list gratulacyjny prof. zw. dr hab. inż. arch. Adamowi Lisik, promotorowi prac doktorskich autorstwa Kingi Palus i Piotra Kuczi, laureatów nagrody MINISTRA INFRASTRUKTURY w 2008 roku.
Wyróżnienie
MINISTER INFRASTRUKTURY Cezary Grabarczyk
przyznaje wyróżnienie za publikację pt. PROJEKTOWANIE OBIEKTÓW MOTORYZACYJNYCH. Praca zespołowa w składzie: prof. zw. dr hab. inż. arch. Adam Lisik, dr inż. arch. Joanna Biedrońska, dr inż. arch. Jarosław Figaszewski, dr inż. arch. Krzysztof Kozak, dr inż. arch. Wiesława Mikoś-Rytel.
Podziękowania
BISKUP ORDYNARIUSZ GLIWICKI KS. JAN WIECZOREK
składa podziękowania za opracowanie projektu Polowego Ołtarza Papieskiego w Gliwicach w 1999 r. Doceniając wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej oraz w twórczości w dziedzinie ARCHITEKTURY SAKRALNEJ, dziękuje również za oddaną działalność na rzecz Kościoła lokalnego.
Podziękowania
REKTOR PAŃSTWOWEJ WYŻSZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W NYSIE PROF. RYSZARD KNOSALA
składa podziękowania (dyplom) za autorską wystawę pt.: "Sacrum w architekturze".
Podziękowania
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI DAMIAN ZIMOŃ
dziękuje prof. dr hab. Adamowi Lisik za wieloletnią pracę w Archidiecezjalnej Komisji Architektury i Sztuki Sakralnej w Katowicach
Wyróżnienie
„Architektura Roku 1995”
Wyróżnienie w konkursie „Architektura Roku 1995” w kategorii Obiekt Roku za realizację kościoła rzymskokatolickiego w Ławkach k. Mysłowic. Wojewoda Katowicki, Główny Architekt Województwa Katowickiego, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice. Katowice 1995.
Podziękowania
PODZIĘKOWANIA Dr inż. arch. Dorota Winnicka - Jasłowska, Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Wydział Architektury, Politechnika Śląska
Szanowny Panie Profesorze,
pragnę podziękować za zaproszenie na wystawę. Będę kolejny raz zachwycona, mogąc zobaczyć dzieła Pana Profesora, dodatkowo w interesującej oprawie wnętrz Gliwickiej Szkoły Przedsiębiorczości. Mimo, że realizacje te są dobrze znane w środowisku architektów i naukowców, ich doskonałość i ponadczasowość jest warta prezentowania i przypominania. Dorobek Pana Profesora - tak znakomity, wpisał się na stałe w wizerunek Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i jest z nim nierozerwalnie kojarzony. Jestem dumna, że mogłam być Pana studentką - Panie Profesorze...
Łączę wyrazy głębokiego szacunku.
Wyróżnienie
WYRÓŻNIENIE DZIEKANA WYDZIAŁU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ
Za całokształt Architektonicznej Pracy Twórczej oraz znaczący wkład w Polską Architekturę Sakralną.
LIST GRATULACYJNY
DZIEKAN WYDZIAŁU ARCHITEKTURY POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ W GLIWICACH DR HAB. INŻ. ARCH. KLAUDIUSZ FROSS
Szanowny Panie Profesorze,
pragnę jeszcze raz Pogratulować Wystawy Dorobku Projektowego. Dorobek Pana Profesora jest niezwykle imponujący oraz, co najważniejsze, ciągle uzupełniany o nowe interesujące realizacje, czego najbardziej Gratuluję.
List gratulacyjny
NACZELNY REDAKTOR MIESIĘCZNIKA ARCHITEKTURA & BIZNES Romuald Loegler
Szanowny Panie Profesorze.
Wrażenia, jakie wywołuje Architektura kościołów w mieście rejestrowane są w świadomości najczęściej dzięki ich specyficznej formie, użytymi do ich budowy materiałów ... i emocjami wywołanymi specyficznym, niepowtarzalnym obrazem i klimatem wnętrz.
Architektura Kościołów staje się zarówno symbolem SACRUM, jak i świadectwem poziomu Kultury społeczeństw, dla których są wznoszone.
Jako składnik, część dorobku kulturalnego współczesnego pokolenia, kościoły i przestrzenie wokół nich stają się miejscami identyfikacji nowych urbanizacji. Odgrywają rolę ośrodków komunikacji społecznej, są miejscem różnorakiej edukacji.
Pański dorobek w dziedzinie architektury sakralnej, pokazany na wystawie, bez wątpienia dopisuje następny rozdział w bogatym dorobku pozostawionym polskiej kulturze architektonicznej przez minione pokolenia. Gratuluję!
Podziękowania
Dr hab. inż. arch. Bogusław Szuba, dr Tomasz Drewniak, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA ZAWODOWA W NYSIE
Szanowny Panie Profesorze.
Mamy zaszczyt przekazać Panu egzemplarz książki "Piękno w architekturze: tradycja i współczesność - koncepcje/realizacje" oraz "Beauty in architecture: tradition and contemporary trends - concepts/implementations". Serdecznie dziękujemy Panu za opracowanie wnikliwej recenzji i krytyczne uwagi, które przyczyniły się do udoskonalenia poziomu merytorycznego monografii.